pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny
Pożyczka hipoteczna a kredyt hipoteczny. Jakie są między nimi różnice?
28 lipca 2023
Jak zmniejszyć ratę kredytu hipotecznego
Jak zmniejszyć ratę kredytu hipotecznego?
2 maja 2024
Kredyt samochodowy Warmia i Mazury

Kredyt samochodowy Warmia i Mazury. Gotówka czy kredyt celowy?

Myśląc o zakupie własnego auta, wiele osób musi posiłkować się kredytem bankowym. Zasadniczo do wyboru mamy dwa ich rodzaje. Kredyt gotówkowy lub kredyt samochodowy. Oba mają zarówno wady, jak i zalety, jednak znacznie częściej od kredytu konsumpcyjnego sięgamy po kredyt celowy. Jest on po prostu tańszy. Musimy jednak pamiętać o kilku rzeczach, których często nie bierzemy pod uwagę i nie ma tu znaczenia, czy szukamy finansowania na Warmii i Mazurach, czy też dowolnym regionie Polski.

Sprawdź również rządowy program Bezpieczny kredyt 2% dla mieszkańców Olsztyna i okolic!

Zakup auta to wydatek średnio rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych

Zakup samochodu, bez względu na to, czy poszukujemy go na terenie Warmii i Mazur, czy w dowolnym rejonie Polski, wiąże się z dużymi kosztami. Zwykle jest to kilkadziesiąt tysięcy złotych, a niekiedy nawet kilkaset tysięcy, co może wiązać się z koniecznością sięgnięcia po zewnętrzne źródło finansowania. Do wyboru mamy zasadniczo dwa rodzaje kredytów bankowych oraz – jeśli nie zależy nam na zakupie, a wyłącznie użytkowaniu – ewentualnie leasing. Oczywiście leasing także może się zakończyć finalnie wykupem pojazdu, ale często nie jest brany pod uwagę przez osoby poszukujące własnego auta.

Jeśli chcemy zatem zostać właścicielem wymarzonego pojazdu, samochodu czy też motocykla, pozostają nam wyłącznie dwa rodzaje finansowania: kredyt gotówkowy lub kredyt celowy, jakim jest kredyt samochodowy. Ten pierwszy niestety jest zwykle znacznie droższy, co wynika z możliwości przeznaczenia otrzymanych od banku pieniędzy na dowolny cel i braku zabezpieczenia, z którym mamy do czynienia w przypadku kredytów samochodowych.

Kredyt na samochód Warmia i Mazury
Kredyt na samochód Warmia i Mazury. Gotówka czy kredyt celowy?

Kredyty samochodowe Olsztyn – bezpłatne porównanie ofert wielu banków

Kredyt gotówkowy na samochód Warmia i Mazury

W naszym rejonie Polski, tj. na Warmii i Mazurach, mamy naprawdę wiele ofert zarówno samochodów nowych, jak i używanych. Jeśli poszukujemy nowego pojazdu w Olsztynie, Piszu, Mrągowie, Giżycku, Ełku, Szczytnie, Iławie czy każdym innym mieście krainy wielkich jezior, znalezienie samochodu nie stanowi większego problemu. Możemy przebierać zarówno w ofertach pojazdów nowych, jak i używanych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku poszukiwania kredytu samochodowego na Warmii i Mazurach. Ofert banków jest naprawdę wiele, jednak czasem ciężko podjąć decyzję i wybrać to finansowanie, które będzie najkorzystniejsze.

Jak pisaliśmy już na wstępie, chcąc sfinansować zakup samochodu z pieniędzy pożyczonych od banku, mamy do wyboru albo kredyt gotówkowy, albo kredyt samochodowy. Musimy pamiętać, że kredyt gotówkowy będzie kredytem droższym, ponieważ banki nie mają, jak zabezpieczyć się na wypadek ewentualnego braku spłaty kredytu gotówkowego. Zauważmy, że jeśli wybieramy kredyt gotówkowy na zakup samochodu, to tylko my wiemy o tym, na co realnie przeznaczymy pożyczone środki. Równie dobrze, możemy zrezygnować z zakupu auta i przeznaczyć kredyt gotówkowy na inne cele.

Brak zabezpieczenia, które ma miejsce np. poprzez zastaw rejestrowy na pojeździe, bank wynagradza sobie wyższą marżą, a nierzadko także dodatkową lub wyższą prowizją. Nie ma tu znaczenia czy zaciągamy kredyt gotówkowy w Olsztynie, Mrągowie, Piszu, Giżycku, bądź innym mieście na Warmii i Mazurach, czy też dowolnym regionie Polski. Wszędzie bowiem banki patrzą na kredyty gotówkowe tak samo – są dla nich bardziej ryzykowne. Minusem kredytu gotówkowego jest stosunkowo niska kwota, którą możemy otrzymać, co w przypadku droższych pojazdów może przekreślić szansę na ich zakup.

Kredyt samochodowy Warmia i Mazury 2022

Jeśli chcemy zaoszczędzić nierzadko nawet kilka tysięcy złotych na kupowanym pojeździe, warto wziąć pod uwagę alternatywę kredytu gotówkowego, którą niewątpliwie jest kredyt samochodowy. Ten szczególny rodzaj kredytu celowego, jest obarczony jednak zabezpieczeniem na finansowanym pojeździe. Bank dokona bowiem zastawu na samochodzie lub motocyklu, który zamierzamy kupić. Wiąże się to np. z dokonaniem wpisu w dowodzie rejestracyjnym, który będzie w nim widniał do czasu, aż nie spłacimy wszystkich rat kredytu.

Ogromnym plusem kredytu samochodowego jest jednak znacznie wyższa kwota finansowania, którą możemy pozyskać, co pozwoli nawet na zakup nowego auta w salonie samochodowym w Olsztynie, Mrągowie czy Giżycku. Musimy pamiętać jednak o tym, bez względu na to, czy interesuje nas auto nowe, czy używane, że sprzedawcy posiadający dostęp do finansowania banków, nie zawsze wskażą nam najkorzystniejszą ofertę kredytu samochodowego. Łączą ich bowiem “pewne relacje” z daną instytucją, a to powoduje, że decydując się na pierwszą z brzegu ofertę kredytową, możemy naprawdę sporo przepłacić.

WAŻNE! Przed wyborem oferty kredytu samochodowego na Warmii i Mazurach, ale także każdym innym rejonie Polski, zawsze warto bezpłatnie porównać oferty wielu banków i wybrać tę, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Można zwrócić się również do niezależnego eksperta kredytowego, który dokona porównania całkowicie bezpłatnie.

Zauważmy przy tym, że w ostatnim czasie Rada Polityki Pieniężnej już czterokrotnie podniosła stopy procentowe, co spowodowało znaczne wzrosty oprocentowania wszystkich kredytów. Rok 2022 zapowiada się kolejnymi podwyżkami i trzeba brać to pod uwagę, poszukując kredytu, zwłaszcza zaciąganego na wyższe kwoty. Takim niewątpliwie jest kredyt samochodowy.

W kolejnej części opiszemy dokładną procedurę ubiegania się o kredyt samochodowy i podpowiemy, gdzie szukać najlepszych ofert kredytowych z Warmii i Mazur.

Zdjęcie główne: Gustavo Fring via Canva. Zdjęcie w treści: Belive in me via Canva.