W większości banków w Polsce nie istnieje, jakaś specjalna oferta kredytów motocyklowych. Co prawda instytucje finansowe coraz śmielej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, jednak zwykle osoby marzące o własnym jednośladzie, będą miały do wyboru zasadniczo dwa rodzaje pożyczek. Jedną z nich będzie oczywiście standardowy kredyt gotówkowy (konsumpcyjny) drugą kredyt samochodowy. Tak, ten rodzaj kredytu także możemy wykorzystać, gdy chcemy dokonać zakupu motocykla. Na co zwrócić uwagę? Jaki kredyt na motocykl lepiej wybrać?
Jeśli mamy w planach zakup motocykla, a nie posiadamy wystarczającej ilości gotówki, pierwszym z rozwiązaniem, które przychodzi do głowy, jest oczywiście pożyczka bankowa. Standardowy kredyt gotówkowy (konsumpcyjny) w obecnych czasach zaciąga się tak łatwo, jak zakłada buty. Jeśli jesteśmy już klientem banku, a nasza zdolność kredytowa jest zadowalająca, wystarczy kilka kliknięć w aplikacji lub systemie transakcyjnym banku i kredyt w ciągu kilku minut może być już dostępny.
To, ile będzie nas łącznie kosztował, zależy jednak od kilku czynników, które powinniśmy brać pod uwagę, zaciągając każde zobowiązanie finansowe. Szczególnie ważne jest to teraz, gdy stopy procentowe rosną praktycznie z miesiąca na miesiąc i nigdy nie wiadomo, jak daleko Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała się posunąć, aby powstrzymać rozpędzoną inflację.
Oprocentowanie kredytu gotówkowego waha się aktualnie w przedziale 8 a 10 proc., jednak nie oznacza to, że np. za pół roku, będzie ono takie samo. Praktycznie wszystkie tego typu pożyczki oparte są o zmienną stopę procentową, przez co raty kredytów rosną i rosnąć mogą z każdą zwyżką stóp procentowych.
Zaciągając kredyt gotówkowy na motocykl, nie musimy przedkładać bankowi żadnych dodatkowych dokumentów związanych z finansowanym w ten sposób pojazdem. Kredyt konsumpcyjny, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się tym, że banku nie interesuje, na co spożytkujemy pożyczone środki. Stąd także znacznie wyższe oprocentowanie, niż np. w przypadku kredytów hipotecznych, które mogą być przeznaczone wyłącznie na zakup konkretnej nieruchomości, stanowiącej jednocześnie zabezpieczenie kredytu. Podobnie jest w przypadku kredytów samochodowych, które również charakteryzują się zabezpieczeniem na finansowanym pojeździe oraz koniecznością wykupienia dodatkowej polisy AC, także zabezpieczającej interesy banku.
Skoro już poruszyliśmy temat kredytów samochodowych, możemy płynnie przejść do drugiej możliwości sfinansowania motocykla. Tak, jak w przypadku kredytu mieszkaniowego, który może być zaciągnięty np. na zakup czy budowę domu, tak w przypadku kredytu samochodowego, możemy go przeznaczyć na zakup motocykla czy skutera. Niektóre banki kredytem samochodowym są w stanie sfinansować nawet motorówkę lub autobus, słowem wszystko, co ma wartość i jest pojazdem mechanicznym.
Najchętniej oczywiście finansowane są pojazdy nowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby za pieniądze pochodzące z kredytu samochodowego kupić także kilkuletnie auto czy motocykl. Aby bank wyraził zgodę na udzielenie kredytu na motocykl, będziemy oczywiście musieli wykazać zdolność kredytową, która jest niezbędna do udzielenia każdej pożyczki bankowej. Jeśli nią dysponujemy, możemy rozpocząć poszukiwanie wymarzonego jednośladu i skompletowanie wymaganych dokumentów. Będą to m.in. prawo jazdy odpowiedniej kategorii, kopia dowodu rejestracyjnego i umowa kupna-sprzedaży lub faktura proforma od sprzedawcy. Z kompletem dokumentów musimy udać się do banku i dopełnić formalności związanych z udzieleniem kredytu.
Pamiętajmy jednak, że kredyt samochodowy na motocykl będzie wiązał się w większości przypadków z ustanowieniem zabezpieczenia na finansowanym pojeździe i koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia AC.
Gdy zdecydujemy się na sfinansowanie motocykla kredytem samochodowym, możemy liczyć przede wszystkim na:
. Do wad kredytu na samochodowego na motocykl zaliczyć można m.in.:
Zdecydowanie zależy to wyłącznie od naszych preferencji i możliwości finansowych. Kredyt gotówkowy będzie niewątpliwie droższy od kredytu samochodowego, jednak ten drugi wiązać się będzie z większą ilością formalności. Wiele zależy także od wieku pojazdy, który chcemy kupić, a także jego wartości. W przypadku motocykli drogich warto postawić na kredyt samochodowy. Jeśli chcemy kupić maszynę za kilka lub kilkanaście tysięcy złotych, można zdecydować się na kredyt konsumpcyjny.
Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się także z niezależnych ekspertem kredytowym, który porówna z nami oferty wielu instytucji finansowych i pomoże wybrać najlepsze źródło finansowania motocykla.
Zdjęcie główne: Javier Aguilera from Pexels