jaki kredyt na motocykl
Jaki kredyt na motocykl?
3 stycznia 2022
Czym jest przewłaszczenie na zabezpieczenie
Czym jest przewłaszczenie na zabezpieczenie a czym zastaw rejestrowy?
1 lutego 2022
Kredyt bez wkładu własnego Olsztyn

Kredyt bez wkładu własnego Olsztyn, Pisz, Iława, Elbląg, Szczytno.

Kredyt bez wkładu własnego to jeden z kluczowych punktów Polskiego Ładu – programu polityczno-gospodarczego partii rządzącej. Dzięki brakowi konieczności wpłaty własnej, rodziny i osoby samotnie wychowujące dzieci, mają zyskać dostęp do finansowana nieruchomości. Kiedy kredyt bez wkładu własnego będzie dostępny na Warmii i Mazurach? Czy mieszkanie bez wkładu własnego można już kupić w Olsztynie i okolicach?

Czym jest kredyt bez wkładu własnego?

Kredyt bez wkładu własnego to – o czym wspomnieliśmy już na wstępie – jeden ze sztandarowych punktów Polskiego Ładu – ustawy, której zapisy w większości przypadków weszły w życie pierwszego stycznia bieżącego roku.

Mieszkanie bez wkładu własnego polegać ma na tym, że Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli zainteresowanym i spełniającym warunki Polakom gwarancji, że spłacą wkład własny przez cały okres kredytowania nieruchomości. Tak, kredyt bez wkładu własnego nie będzie zatem swoistym dofinansowaniem kredytu hipotecznego, a celem programu jest ułatwienie zaciągnięcia wieloletniego zobowiązania na zakup własnej nieruchomości.

Pamiętajmy tym samym, że zaciągając kredyty hipoteczny na 100 procent wartości nieruchomości, koszt kredytu będzie znacznie wyższy, niż np. przy minimalnej 20-procentowej wpłacie własnej.

Co prawda rząd w Polskim Ładzie wprowadził także możliwość częściowej spłaty kredytu przez Skarb Państwa, ale o tym za chwilę.

Mieszkanie bez wkładu własnego Olsztyn warunki

Z kredytu bez wkładu własnego skorzystać będą mogły rodziny, a dokładniej rodzice z minimum jednym dzieckiem, bądź osoby samotnie wychowujące minimum jedno dziecko. Ważny elementem jest tutaj także wiek. O mieszkanie bez wkładu własnego będą mogły się starać wyłącznie osoby w wieku 20-40 lat.

Kredyt z gwarancją BGK można przeznaczyć na zakup mieszkania lub budowę domu. Nie jest zatem adresowany do osób, które chciałby dokonać zakupu domu z rynku pierwotnego lub wtórnego. Gwarancja udzielana ma być na okres minimum 15 lat, co oznacza, że sam kredyt także będzie mógł zostać udzielony na minimum ten okres.

Co istotne, aby móc wnioskować o gwarancję Banku Gospodarstwa Krajowego, a finalnie o kredyt bez wkładu własnego, należy posiadać zdolność kredytową, co przy 100-procentowym finansowaniu nieruchomości, może znacznie ograniczyć wysokość otrzymanego kredytu.

WAŻNE. Wprowadzone zapisy ustawy o Polskim Ładzie przewidziały także maksymalną wysokość jednego metra kwadratowego mieszkania, aby deweloperzy sztucznie nie zaczęli podnosić cen.

Kredyt bez wkładu własnego Warmia i Mazury z większymi szansami, niż duże miasta

Wnioskując o 100-procentowe finansowanie nieruchomości, konsumenci będą mieli znacznie ograniczoną w ten sposób zdolność kredytową. Ceny mieszkań w całej Polsce rosną od kilku lat, a za jeden metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić już średnio 11 tys. zł. W najgorszej sytuacji będą zatem osoby z dużych miast, jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, etc., czyli tam, gdzie ceny nieruchomości są najwyższe.

Kredyt bez wkładu własnego będzie tym samym korzystniejszy np. w Olsztynie czy innych miastach Warmii i Mazur, w których ceny mieszkań są jeszcze “stosunkowo niskie”, a deweloperzy wciąż mają przestrzeń do nowych inwestycji. W dużych miastach niezwykle ciężko już o tanie grunty, jeśli w ogóle da się je jeszcze kupić. Kolejną przeszkodą w budowie stosunkowo tanich mieszkań, które będą kwalifikowały się do gwarancji BGK, jest niezwykle duży popyt na nieruchomości w ostatnich latach.

Kredyt bez wkładu własnego Olsztyn, Ełk, Pisz, Ostróda, Iława, Elbląg – które banki?

Bez względu na to, czy o kredyt bez wkładu własnego będziemy wnioskować w Olsztynie, Ełku, Ostródzie, Piszu czy dużym mieście, jak Warszawa lub Wrocław, na pierwsze oferty banków musimy jeszcze chwilę poczekać. Ustawa przewiduje bowiem 6-miesięczny okres przejściowy, aby Bank Gospodarstwa Krajowego mógł zawrzeć umowy z bankami komercyjnymi i przygotować cały schemat działania.

Polski Ład podpisany został przez prezydenta w listopadzie, a to oznacza, że pierwsze banki uruchomią przyjmowanie wniosków nie wcześniej, niż na przełomie maja i czerwca 2022 roku.

Myśląc o kredycie bez wkładu własnego na mieszkanie w Olsztynie lub innym mieście Warmii i Mazur, warto skonsultować tę decyzję z ekspertem kredytowym ze swojej okolicy, który porówna oferty banków i wybierze ofertę skrojoną na naszą miarę. Gwarancje BGK nie oznaczają bowiem, że wszystkie kredyty hipoteczne będą udzielane na tych samych warunkach.

Kredyt bez wkładu własnego Warmia i Mazury. BGK może częściowo go spłacić

Temat ten poruszyliśmy nieco wcześniej, więc warto dodać na zakończenie, że Polski Ład przewiduje także możliwość częściowego dofinansowania / spłaty zaciągniętego kredytu w sytuacji, gdy w rodzinie będzie się powiększać. I tak, jeśli w trakcie spłaty kredytu na świat przyjdzie drugie dziecko, Skarb Państwa spłaci 20 tys. kredytu hipotecznego. Z każdym kolejnym dzieckiem kwota ta wynieść ma już 60 tys. zł. Oznacza to, że w sytuacji, gdy rodzice zdecydują się na posiadanie łącznie czwórki dzieci, a przed zaciągnięciem zobowiązania na świecie było tylko jedno, mogą otrzymać nawet 140 tys. dopłaty do kredytu.

Chcesz wiedzieć więcej o kredycie bez wkładu własnego na terenie Warmii i Mazur? Szukasz kredytu na mieszkanie w Olsztynie, Szczytnie, Piszu, Ełku, Ostródzie, Iławie lub okolicach? Skontaktuj się z niezależnym ekspertem kredytowym, który przedstawi najlepsze oferty banków.

Zdjęcie główne: Ysuel via Canva.